FA | EN | AR
دوشنبه ٠٣ ارديبهشت ١٣٩٧
جمع بازديدكنندگان امروز: 368
جمع بازديدها تاكنون: 680075
 12504 بازدید

مدير كل: دكتر علي سليمانپور

معرفي:
در اصفهان تا حدود سال 1340 طبیب قانونی که در استخدام پزشکی قانونی باشد وجود نداشت و مراجع قضایی و ضابطین دادگستری مراجعین را به چند نفر از پزشکان بهداری که دادستان تعیین كرده بود معرفی می كرد. اولین پزشک قانونی اصفهان دکتر سیداسداله هانی در حدود سال 1340 به استخدام درآمد و پس از طی دوره آموزشی لازم در مرکز پزشکی قانونی تهران در اصفهان شروع به کار كرد. در سال 1351 وزارت دادگستری با نشر آگهی و برگزاری امتحان ورودی مقدمات لازم برای استخدام 17 پزشک قانونی را مهیا كرد که از میان آنان دو نفر برای اصفهان در نظر گرفته شد. در همین زمان ساختمانی در خیابان کمال اسماعیل اجاره و مرکز پزشکی قانونی اصفهان در این ساختمان با داشتن 2 پزشک و دو نفر کارمند اداری شروع به فعالیت كرد.

مرکز پزشکی قانونی اصفهان تا سال 1364 در همان منزل استیجاری در خیابان کمال اسماعیل مستقر بود. در سال 1360 از طریق سازمان زمین شهری قطعه زمینی در محل فلکه فیض برای احداث پزشکی قانونی واگذار شد که پس از ساخت و تکمیل ساختمان آن در تاریخ 22 بهمن 1364 افتتاح شد. از سال 64 پزشکی قانونی اصفهان در محل ساختمان فعلی (واقع در فلکه فیض اصفهان و با شماره تماس 3- 03136619501) به فعالیت خود ادامه داد تا اینکه در سال 72 قانون تشکیل سازمان پزشکی قانونی کشور به تصویب رسید پس از آن فعالیت‌های این مرکز توسعه زیادی پیدا کرد. به طوریکه مراکز شهرستان‌ها فعال‌تر شده و در قسمت‌های مختلف پرسنل بیشتری جذب و استخدام شدند. آزمایشگاه سم شناسی و آسیب شناسی این اداره کل در سال 1374 افتتاح شد که انجام آزمایشات چندین استان مجاور را نیز برعهده گرفت، همچنین آزمایشگاه DNA این اداره کل در سال 1382 افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

روسا و مدیران این اداره کل از سال 1351 تا سال 1390 به ترتیب آقایان دکتر حسن توفیقی (رییس اسبق سازمان پزشکی قانونی)، مرحوم دکتر امیرحسین قاضی نور، دکتر محمدرضا اربابی (هم اكنون به عنوان مدیر کل منابع انسانی سازمان مشغول فعاليت هستند)، دکتر مسعود قادی پاشا (هم اكنون به عنوان مدیرکل دفتر امور آموزشی سازمان فعاليت مي كنند)، دکتر عباس مینوی (هم اكنون در سمت مدیرکل دفتر امور معاینات بالینی سازمان فعال هستند)، دکتر مهرداد ستاره (همه اكنون مدیرکل پزشکی قانونی استان زنجان هستند) بوده اند و در حال حاضر دکتر علی سلیمانپور مدیریت این اداره کل را برعهده دارند.

معرفي بخش‌هاي مختلف اداره كل:

معاينات:
در اين بخش كه شامل معاينات مردان، معاينات زنان، روان‌پزشكي، دندان‌پزشكي مي‌باشد در حال حاضر 1 نفر پزشك متخصص پزشكي قانوني،2 نفر متخصص روان‌پزشكي، 1 نفر دندان‌پزشك و 6 نفر پزشك عمومي مشغول به كار هستند و روزانه حدود 200 پرونده را مورد بررسی قرار مي‌دهند و درخصوص مصدومين ناشي از سوانح رانندگي، نزاع، حوادث حين كار، معاينات ويژه و اختصاصي زنان و مردان، تعيين نقص عضوي و ارش، تعيين سن، تعيين وضعيت رواني براي تنظيم اسناد ثبتي، تعيين جنسيت، تعيين سلامت رواني، صدور مجوز سقط درماني و ... معاينات و آزمايشات لازم را انجام داده و گواهي لازم را صادر مي‌كنند.

آزمايشگاه:
در اين بخش كه شامل آزمايشگاه‌هاي سم‌شناسي، آسيب شناسي، DNA و سرولوژي است يك نفر متخصص پاتولوژي، 3 نفر دكتراي علوم آزمايشگاهي، 11 نفر کارشناس و 2نفر كادر اداري و دو نفر نيروي خدماتي مشغول به كار است.

آزمايشگاه سم‌شناسي: كليه سموم و داروهاي در دسترس از قبيل سموم دفع آفات، سيانور، استرگنين، داروهاي مختلف، عمومي از قبيل منوكسيدكربن، الكل با امكانات موجود مورد بررسي قرار مي گيرد. نمونه هاي ارسالي به اين بخش شامل الف) نمونه هاي مربوط به اجساد، ب) خون و ادرار افراد زنده، ج) نمونه‌هاي مكشوفه از صحنه جرم و يا ساير موارد متفرقه از قبيل سرنگ و مواد نامشخص و داروهاي نامعلوم و ... است.
آزمايشگاه آسيب شناسي: اعضاء مختلف اجساد از نظر وجود بيماري‌هاي داخلي و يا عوارض ناشي از سموم و يا ضربه و ... از نظر پاتولوژي مورد بررسي قرار مي گيرد.

آزمايشگاه سرولوژي: آزمايش‌هايي از قبيل تعيين گروه خون افراد زنده و اجساد و تعيين لكه هاي مشكوك، آزمايش بررسي وجود خون در ادرار، آزمايش حاملگي و... انجام مي‌شود.

آزمايشگاهDNA: مواردي از قبيل تائيد و يا رد ابوت، تشخيص هويت اجساد مجهول‌الهويه، اثبات يا رد ارتباط بين لكه‌هاي موجود در صحنه‌ جرم با متهمين و... بررسي مي‌شود.
- لازم به ذكر است اداره كل پزشكي قانوني استان اصفهان به جهت دارا بودن كليه واحدهاي آزمايشگاهي (سم‌شناسي ، سرولوژي، آسيب‌شناسي و DNA يا تشخيص‌ هويت) نيازهاي آزمايشگاهي استان هاي مجاور (چهارمحال و بختياري، كرمان، يزد، كهگيلويه و بويراحمد) را مرتفع مي‌سازد.

كميسيون:
در اين بخش پرونده هاي غامض و پيچيده كه نيازمند بررسي توسط متخصصين رشته هاي مرتبط با موضوع پرونده مي‌باشند مورد رسيدگي قرار مي‌گيرند. در اين بخش یک نفر متخصص روان‌پزشكي دو نفر پزشک رسمي و سه نفر نيروي اداري مشغول به کار هستند.

تشريح:
در اين بخش 1 نفر پزشك  متخصص پزشکی قانونی، 4 نفر پزشک عمومی، 4 نفر تكنسين تشريح (ثابت) و یک نفر نيروي خدماتي امور مربوط به معاينات اجساد، كالبدگشايي و در صورت نياز نمونه برداري از اجساد را انجام مي‌دهند. در قسمت امور متوفيات 3 نفر نيروي رسمي و پيماني امور مربوط به تكميل پرونده و بايگاني و مكاتبات پيرامون پرونده‌هاي اجساد را انجام مي‌دهند. كشيك عصر روزهاي اداري و صبح ايام تعطيل در سالن تشريح برقرار مي‌باشد و به طور متوسط روزانه 10 جسد در اين قسمت مورد معاينه قرار مي‌گيرند.

مراکز پزشکی قانونی در سطح استان اصفهان
این اداره کل علاوه بر مرکز معاینات شهرستان اصفهان (در ساختمان مرکزی اداره کل) هم اکنون دارای 23 مرکز در شهرستان‌های برخوار (دولت آباد)، نجف آباد، خمینی شهر، اردستان، نطنز، فریدن، کاشان، فلاورجان، نائین، گلپایگان، لنجان (زرین شهر)، مبارکه، فریدونشهر، خوانسار، شهرضا، سمیرم، شاهین شهر، آران و بیدگل، تیران و کرون و  خوروبیانک، چادگان، دهاقان و بخش میمه است. ضمناً پوشش قسمت شمالی شهر اصفهان توسط مرکز پزشکی قانونی واحد شمال اصفهان صورت می گیرد که در سال 1382 افتتاح شد.

سخن مدير:
یکی از اهداف والای اسقرار حاکمیت در جامعه، تحقق عدالت است. قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران متولی احقاق حقوق حقه عموم مردم و گسترش  عدالت به زوایای مختلف جامعه وتوسعه آن مبتنی بر این رویکرد اساسی است. سازمان پزشکی قانونی کشور به عنوان مهمترین نهاد کارشناسی تخصصی پیرامون موضوعات مرتبط با حرف پزشکی و پیرا پزشکی به عنوان بازوی اصلی دستگاه قضایی عهده دار کارشناسی حدود یک سوم از پرونده های مطروحه در قسمتهای مختف دستگاه قضایی و سازمان‌های تابعه آن می باشد. تخصصی بودن موضوعات مورد کارشناسی در پزشکی قانونی، پیچیدگی موضوعات و پرونده های محوله واستفاده از فناوری‌های روز دنیا در ارتکاب جرم توسط برخی مجرمین، اهمیت جایگاه پزشکی قانونی در روشن شدن فضای حاکم بر پرونده های مختلف و دردست رسیدگی در شعب مختلف محاکم و دادگاه‌ها ودر نهایت صدور رای عادلانه توسط قاضی پرونده براساس یک کارشناسی دقیق ومنطبق بر واقعیت و مستندات وسرانجام نیل به استقر ار عدالت در جامعه اسلامی را دو چندان می كند.


آمار

راهنمای خدمات

راهنمای مراکز

ارسال شکایات
نشانی: اصفهان، فلكه فيض کدپستی: 8165875735
تلفن: 6613426، دورنگار: 6616310،
پیام کوتاه: 20001372